Milyen hosszú távú mellékhatások vannak a fogamzásgátlónak?
A fogamzásgátló hormonális módszereit a legtöbb ember számára biztonságosnak tekintik. De van -e korlátozás arra, hogy mennyi ideig használhatja biztonságosan a születésszabályozást?
Néhány ember szünet nélkül veszi a fogamzásgátló tablettát felnőtt életük nagy részében. Mások hosszú távú hormonális fogamzásgátló eszközöket, például intrauterin eszközöket (IUD-k) használnak, amelyek több évig maradhatnak a helyén.
A hosszú távú hormonális fogamzásgátló használatának biztonsága az ember kockázati tényezőitől, életkorától és kórtörténetétől függhet.
Olvassa tovább, hogy megtudja a fogamzásgátló rövid és hosszú távú hatásait.
Rövid távú mellékhatások
A fogamzásgátló hormonális módszerei mesterséges progeszteront vagy ösztrogént és progeszteront tartalmaznak. Ezek befolyásolják az ember testének hormonszintjét, oly sok embernek a mellékhatásait röviddel a szedése után tapasztalják meg.
Nem minden ember fog tapasztalni mellékhatásokat. Néhány mellékhatás néhány hónapon belül eltűnik, amikor a test alkalmazkodik a hormonokhoz. Más mellékhatások akkor alakulhatnak ki, ha egy ideig hormonokat szednek.
A fogamzásgátló lehetséges rövid távú mellékhatásai a következők:
- Vérzés az időszakok között, vagy foltos,
- émelygés
- Mell gyengédség
- Súlynövekedés
- Hangulási ingadozások
Hosszú távú mellékhatások
A legtöbb ember számára, fogamzásgátlókat használva a A hosszú idő nem okoz jelentős problémákat.
Sok ember hormonális fogamzásgátlót használ a fogamzásgátláshoz. Mások azonban a hormonális fogamzásgátlót szedik a hosszú távú egészségügyi állapotok kezelése érdekében. A körülmények között szerepelnek nehéz vagy fájdalmas időszakok, endometriosis és menopauza tünetek. Az orvosok jóváhagyják a tabletták használatát ezekre a feltételekre, tehát rendben kell lenniük.
Az orvos tanácsot adhat az egyéneknek a hosszú távú fogamzásgátlás biztonságáról és kockázatáról kórtörténetük szerint.
Számos tényezőt és lehetséges mellékhatásokat kell figyelembe venni a hosszú távú fogamzásgátló szedésekor:
fogamzásgátló és rák
A Nemzeti Rák Intézet szerint Vegyes bizonyítékok vannak arra, hogy a hormonális fogamzásgátlók növelik az emlő- és méhnyakrák kockázatát, de csökkenthetik az endometrium, a petefészek és a vastagbélrák kockázatát.
A fogamzásgátló hormonjai, beleértve a progeszteront és az ösztrogént, stimulálhatják bizonyos típusú rákos sejtek növekedését és csökkenthetik mások kialakulásának kockázatát.
Az American Cancer Society (ACS) szerint a fogamzásgátló tablettákat szedtek olyan emberek, akik kissé nagyobb valószínűséggel alakulnak ki mellrák, mint azok, akik még soha nem használták őket. Ez a kockázat azonban eltűnik clean forte gyakori kérdések https://harmoniqhealth.com/hu/clean-forte/, amikor az emberek legalább 10 évig nem voltak a tablettáról.
Az AC -k azt is beszámolják, hogy a fogamzásgátló több mint 5 évig történő szedése növeli a méhnyakrák kockázatát. Minél hosszabb az emberek veszik a tablettát, annál nagyobb a kockázata. A kockázatnak azonban fokozatosan vissza kell térnie, amikor valaki abbahagyja a tablettát.
A 2018-ban közzétett nagyszabású tanulmány a rák prevalenciáját vizsgálta több mint 100 000 50 és 71 éves nőnél, akik jelenleg fogamzásgátló tablettákat szedtek. A tanulmány kimutatta, hogy a fogamzásgátló hosszú távú használata csökkentette mind a petefészek, mind az endometrium rák kockázatát.
A kutatók nem tudják, miért csökkenthetik a fogamzásgátló tabletták bizonyos rákok kockázatát. Ennek oka az lehet, hogy a tabletta csökkenti az egy ember életében az ovulációk számát, ami kevésbé természetesen előforduló hormonoknak teszi ki őket.
fogamzásgátló és vérrögök
A 26 vizsgálat 2013. évi metaanalízise azt mutatta, hogy a progeszteront és az ösztrogén tartalmazó orális fogamzásgátlók használata növeli az emberek kockázatát a vérrög kialakulásának.
A vérrögök növelik az embernek a stroke és a szívroham kockázatát. Azok az emberek, akik dohányoznak, különösen veszélyeztethetik a vérrögök kialakulását a fogamzásgátló tabletták használatakor.
Biztonságos -e a fogamzásgátló határozatlan ideig használni?
A legtöbb ember sok éven keresztül biztonságosan használhat hormonális fogamzásgátlókat, feltéve, hogy orvosuk ajánlotta.
azonban sok hosszú távú fogamzásgátló módszer hormonokat tartalmaz. Ez problémákat okozhat az ember kórtörténetétől, életkorától és az általános egészségétől függően. Az orvosok tanácsot adhatnak néhány embernek, hogy kerüljék bizonyos típusú fogamzásgátlót.
Ha a fogamzásgátló tabletta mellékhatásokat okoz, akkor az emberek beszélhetnek orvosukkal és cserélhetnek tablettákat, amíg meg nem találják a számukra megfelelőt.
Vérrögökkel rendelkező emberek inkább a csak progeszteron született fogamzásgátló tablettákat vagy a hormonmentes IUD-t részesíthetik előnyben.
Hosszú távú fogamzásgátlási lehetőségek
Számos hosszú távú fogamzásgátló lehetőség létezik. Az összes hormonális fogamzásgátló módszer, beleértve a tablettát, a tapaszt vagy az implantátumot, hasonló mellékhatásokat és hosszú távú kockázatokat okozhat.
Nincs egyetlen „legjobb” fogamzásgátló módszer. A legjobb megoldás az ember életmódjától és kórtörténetétől függ.
A legtöbb hosszú távú fogamzásgátló lehetőség hormonok használatát foglalja magában. A hormonok két fő módon működnek: az ovuláció leállítása és a méhnyak nyálkahártya megvastagítása, ami megnehezíti a tojás és a sperma találkozását.
Hosszú távú nem hormonális lehetőségek is rendelkezésre állnak, beleértve a nem hormonális IUD-t is.
A hosszú távú fogamzásgátlási módszerek a következőket tartalmazzák:
- Fogantyú-ellenőrző tabletták: A fogamzásgátló tabletták gyakran mind mesterséges progeszteront, mind ösztrogént tartalmaznak. Az emberek csak progeszteron tablettákat is használhatnak.
- Fogantatási felvételek: A fogamzásgátló felvételek progeszteront tartalmaznak, és megakadályozzák a terhességet az ovuláció leállításával. Az orvos 3 havonta fogamzásgátlót adhat.
- Forrasztó implantátumok: Az implantátum egy kicsi, vékony rúd, amelyet egy orvos a kar alá helyez a kar alá. Olyan hormonokat szabadít fel, amelyek megakadályozzák az ovulációt. Az implantátum legfeljebb 4 évig védi a terhességet.
- Hüvelygyűrű: Az ember hüvelyi gyűrűt helyez be a hüvelybe. Az a személy 3 hétig hagyja el a gyűrűt, majd 1 hétig veszi ki. A gyűrű hormonokat bocsát ki, amelyek megakadályozzák az ovulációt.
- fogamzásgátló tapasz: A tapasz hormonokat tartalmaz, amelyek megakadályozzák a terhességet. Egy személy ragaszkodik a folthoz a hátán, az aljára vagy a karjára. A személy hetente 3 hétig változtatja meg a javítást, majd a negyedik hetet veszi el. Ezt havonta meg kell ismételni.
- Intrauterin eszköz (IUD): Az IUD egy kis eszköz, amelyet az orvos beilleszt a méhnyakba. Jelenleg az IUD -k 3 és 12 év között tartanak. Az emberek szerezhetnek hormonális vagy nem hormonális verziókat az IUD-n.
- Sebészeti sterilizálás: A lehetőségek mindkét nem számára rendelkezésre állnak. Ezek azonban állandó módszerek. Teljesen hormonmentesek.
Outlook
A hormonális fogamzásgátló használata mindaddig biztonságos, amíg szüksége van, feltéve, hogy az orvos rendben volt. Az embereknek meg kell vitatniuk egyéni igényeiket és kockázati tényezőiket az orvossal, amikor eldöntik, hogy hosszabb ideig maradnak -e hormonális fogamzásgátlón.
Vegye figyelembe az összes lehetőséget, és tárgyalja az összes lehetséges egészségügyi kockázatot és előnyt az egészségügyi szolgáltatóval.
- fogamzásgátló/fogamzásgátlás
- A nők egészsége/nőgyógyászata
Az orvosi hírek ma szigorú beszerzési irányelveket tartalmaznak, és csak a szakértői áttekintett tanulmányokból, akadémiai tanulmányokból származnak Kutatási intézmények, orvosi folyóiratok és társulások. Kerüljük a tercier referenciák használatát. Összekapcsoljuk az elsődleges forrásokat – beleértve a tanulmányokat, a tudományos referenciákat és a statisztikákat – az egyes cikkekben, és felsoroljuk azokat a cikkek alján található források szakaszban is. Többet megtudhat arról, hogyan biztosítjuk, hogy tartalmunk pontos és aktuális legyen a
szerkesztői politika elolvasásával.